Większość pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego to osoby niepalące, a pacjenci z paleniem tytoniu w wywiadzie zwykle nabawiają się choroby w ciągu kilku lat po zaprzestaniu palenia1-4. Wśród pacjentów, którzy nadal palą, objawy mogą ulec poprawie, co sugeruje, że palenie może mieć korzystne działanie. Biorąc pod uwagę możliwość, że nikotyna jest składnikiem dymu tytoniowego odpowiedzialnego za poprawę, leczono 16 pacjentów z aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w sposób niekontrolowany za pomocą przezskórnych plastrów nikotynowych, a objawy uległy poprawie w 127. Zgłaszamy tutaj wyniki randomizowanej, podwójnie zaślepionej , kontrolowane badanie przezskórnej nikotyny u pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy. Metody
Pacjenci
Siedemdziesiąt siedem pacjentów ze znanym lewostronnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, u których wystąpił nawrót choroby, co zostało potwierdzone przez sztywne badanie sigmoidoskopowe, zostało zaproszonych do udziału w badaniu z zastosowaniem przezskórnej nikotyny lub placebo przez sześć tygodni. Pacjenci nie byli włączeni do badania, jeśli mieli infekcję jelitową lub inne problemy medyczne (szczególnie układu sercowo-naczyniowego), byli w ciąży lub karmili piersią, zmienili leczenie podtrzymujące podczas leczenia antyolitycznego w ciągu ostatnich czterech tygodni lub obecnie palili. Zostali zapisani zarówno byli palacze, jak i osoby niepalące trwające całe życie; obie grupy nie były rozdzielone osobno w randomizacji.
Badanie zostało zatwierdzone przez odpowiednie komisje rewizyjne w każdym z trzech badanych szpitali, a wszyscy pacjenci wyrazili świadomą pisemną zgodę.
Plastry nikotynowe
Zastosowaliśmy dwie wielkości przezskórnej plastry nikotynowej, która uwalniała 5 lub 15 mg nikotyny przez 16 godzin (przeciętny palacz wchłania około mg nikotyny na papierosa) 8,9. Pacjenci nakładali plastry przed pójściem spać, aby ograniczyć efekty uboczne i nosili je przez 24 godziny.
Ponieważ próba terapeutyczna obejmowała podawanie nikotyny pacjentom, którzy nigdy nie palili, badaliśmy tolerancję i farmakokinetykę przezskórnej nikotyny u 12 zdrowych osób (7 mężczyzn i 5 kobiet), które przez całe życie były niepalącymi. Dawki nikotyny zwiększano stopniowo w ciągu pięciu dni w celu zminimalizowania efektów ubocznych. W dniach i 2 nakładano pojedyncze plastry 5 mg, w dniach 3 i 4 dwa plastry 5 mg, oraz w 5 i 6 dniu pojedyncze plastry 15 mg. Trzech z tych osób nie tolerowało nikotyny, ale w pozostałych dziewięciu średnie stężenia nikotyny w osoczu (. SD) po ośmiu godzinach od nałożenia plastrów w dniach 2, 4 i 6 wynosiły 3,4 . 1,0, 7,3 . 2,1 i 13,3 . 5,6 ng na mililitr, odpowiednio.
Dawka nikotyny w teście terapeutycznym
Przyrostowy schemat dawkowania stosowany w badaniach wstępnych powtórzono u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, z których większość tolerowała dawkę 15 mg. Jeśli po dwóch tygodniach nie zaobserwowano żadnych korzyści klinicznych, dawkę zwiększono do 25 mg na dobę. Pacjenci, którzy nie byli w stanie tolerować plastra 15 mg otrzymali plaster o mniejszej dawce. Średnia dawka (. SD) w grupie nikotynowej wynosiła 17 . 6 mg. Plasterki placebo były identyczne jak plastry nikotynowe i zwiększały się w podobny sposób. Średnia dawka dawki dla pacjentów w grupie placebo wynosiła 19 . 5 mg
[patrz też: poradnia chirurgii naczyniowej, prąd traberta, rodzaje lekarzy ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: poradnia chirurgii naczyniowej prąd traberta rodzaje lekarzy
Jak pojwi się problem to najlepiej iśc z nim do specjalisty
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dietetyk konin[…]
Czytałem, że witamina c zażywana w zbyt dużej ilości wywołuje biegunkę.